לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

מהו עיצוב פרובנס?

אם גם אתם בוחנים לאחרונה את האפשרות לעיצוב הבית שלכם מחדש, סביר כי גם אתם שמעתם על עיצוב בסגנון פרובנס. מהו אותו עיצוב, מה מקורו ומה מאפיין אותו? פרובנס הינו איזור בצרפת, כאשר בחלקו המזרחי ניצבים להם האלפים, ואילו באזור הדרומי שוכן לו אזור הים התיכון. מזג האוויר המאפיין את פרובנס הינו מזג אוויר נעים וחמים, המזכיר מאד את מזג האוויר הישראלי. ישנם אלו שיאמרו כי האקלים המשותף והזהה הוא מה שיוצר בין היתר את הזיקה הטבעית של ישראלים רבים לקו עיצובי זה.

עיצוב הינה מילה גדולה והיא כוללת בתוכה מגוון רחב של אפשרויות, כאשר אחת האפשרויות היא לעצב באמצעות עצים, לשלב צמחייה שיוצרת טון רומנטי ואף לדבוק בטכניקות שיוצרות מראה מיושן יותר שתורם לאווירה הקלאסית המאפיינת עיצוב בסגנון פרובנס. אם צריכים להציב מטרה ברורה לעיצוב בסגנון זה, הרי שמדובר על הרצון ליצור חלל המעניק טון של שלווה ורוגע.

עיצוב בסגנון פרובנס
יוקרה כאלמנט מרכזי בעיצוב הפרובנס
כשחושבים על עיצוב, חושבים בעיקר על מלאכה המבוססת על גודש, טכניקות מתקדמות ויציקת תכנים מודרנים לחלל. עיצוב בסגנון פרובנס בא להציע חלופה אחרת – כזו המגלמת בתוכה אלגנטיות, סולידיות ובעיקר המון פשטות הפוגשת יוקרה. כאמור, מקורו של עיצוב הפרובנס הינו בחבל פרובנס שבצרפת, כאשר הטון המאפיין את הקו העיצובי הינו פשטות אלגנטית שבאה לידי ביטוי בשימוש בחומרים טבעיים שונים – החל מהאבן, הבריקים, דרך העץ ועד הברזל. סגנון זה הינו נגזרת של העיצוב הכפרי החביב מאד על הישראלים, כאשר המטרה היא להפוך את החלל לאינטימי יותר, חמים יותר ומשפחתי יותר. עיצוב בסגנון פרובנס הוא מראה יוקרתי אירופאי עם הרבה פיתוחים בנגרות, אלמנטים על גבי הקיר וירידה לפרטים.

הצבעים המובילים את הקו העיצובי הזה כוללים בין היתר את גווני השמנת ,אפור בהיר ולבן, כאשר גם העץ הינו דומיננטי בצבעו. האווירה הכפרית נוצרת לא רק בזכות הצבעים, אלא גם עם מתן דגש לרהיטים ואביזרים שונים בחלל התורמים לשלם: החל מהאריחים שיכולים להיות פרקט, מטבח מעץ צבוע בגוון בהיר, גופי תאורה שבהם ישנו שילוב של ברזל, חלונות עם פרופילים ברזל ועץ וחלונות עץ, וכניסה מרובה של אור הנתפסת גם היא כחלק מאסטרטגיית העיצוב.הדגשים לעיצוב הבית בסגנון פרובנס
כאמור, ניתן לעצב בסגנון הפרובנס במספר אופנים, והרי שכל בית מעוצב יראה בסופו של דבר אחרת לחלוטין. יחד עם זאת, ישנם קווים מנחים שיש להיצמד עליהם על מנת להגיע לתוצר מתאים העונה על הדרישות. על כן, חשוב לדבוק בצבעים כמה שיותר בהירים, כאשר על החומרים להיות כמה שיותר טבעיים. בעולם תעשייתי,  חומרים טבעיים מצטיירים כאתגר, אך ניתן ליישם אותם באמצעות שימושים באבן ,בריקים ובעץ. קוים ישרים למבנה עם שילוב של קרניזים, עיבויים ואלמנטים דקורטיבים מרובים. בנוסף, ריהוט בעל מראה וינטאז'-מיושן יכול לתרום לאווירה שאתם רוצים ליצור,

מאחר ומדובר על עיצוב כפרי, צריך לתת את החושה של זרימה טבעית. הדרך לעשות זאת בין היתר עם סידור הרהיטים בצורה חופשית ודינאמית יותר, מבלי שישנו דגש על מיקומם בפינות מסודרות, במידות מדוייקת וכדומה. יש ליצור תחושה של מרחב פתוח המאופיין בזרימה והרמוניה. כמו כן, בעוד רבים נוטים לשים את הדגש על העץ והאבן, יש לזכור כי הברזל הוא כנראה החומר המזוהה יותר מכל החומרים האחרים עם עיצוב בסגנון פרובנס. לבחירתכם, ניתן לשלב את הברזל בגופי תאורה, חלונות, מרזב חיצוני, כמעקה למדרגות, כבסיס השולחן וכעיטור על הקיר.