לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

תהליך התכנון האדריכלי – כך זה עובד

תפקידו של האדריכל \המעצב הוא לעצב את מראה הבית, לתכנן את הפן הפונקציואנאלי שבו ולהיות אחראי על האווירה שתהיה נוכחת בו בסופו של דבר. אם צריכים לפשט את תפקידו, הרי שהאדריכל הוא זה שמתכנן את חלוקת החדרים בחלל, צורת החללים, גודל המעברים בין חלל וחלל, היחסים והמידות. לצד תכנון אדריכלי, האדריכל הוא גם זה שבוחר את החומרים השונים שירכיבו את השלם מבחינה עיצובית – כאשר הדגש ניתן על בחירת אריחים, סוגי החלונות, צבע הדלתות, אופי המטבח, החומר ממנו יהיו עשויים הוילונות, בחירת הכלים הסניטריים ועוד.

המון זמן ומחשבה מושקעים בחיפוש אחר מתכנן או מעצב המתאים ביותר לצרכים ולרצונות שלכם. בעת שאתם יוצאים למסע החיפוש אחר בעל המקצוע המתאים לכם ביותר, חשוב לשים את הדגש על ניסיון האדריכל, כמו גם על החיבור שיש לכם איתו. אינטראקציה טובה, מכילה וזורמת תשפיע באופן ישיר על התוצרים ותהפוך את התהליך למפרה ומהנה יותר. לפניכם, מתווה כללי שישקף לכם את תהליך התכנון שצפוי לכם עם המתכנן הנבחר בשלביו הראשונים. שריקת הפתיחה? עם איתור הצרכים שלכם:

1.איתור הצרכים- פרוגרמה
ראשית, חשוב להבין מה הצרכים שלכם. תכנון אדריכלי אמור לתת לכם מענה מדוייק לאורח החיים שלכם, אופי המשפחה והרצונות שלכם. שלב זה מקבל תשומת לב רבה, מאחר והינו קריטי לטובת ההמשך. בשלב זה תוכלו להציף בפני המתכנן מאפיינים כמו איזה פונקציות חשובות לכם במטבח, האם תהיו מעוניינים בחדר ארונות או נישה עם ארון קיר בחדר ההורים, כמה חדרי שינה אתם צריכים, ובפשטות: איך נראה בית החלומות שלכם? כמו כן, חשוב להבין מה התקציב העומד לרשותכם. הגדרת תקציב הינה חיונית וחשובה מאחר והיא תוחמת אתכם ואת המתכנן, המעצב או האדריכל במסגרת ברורה שיש לעמוד בה.

2.איך הופכים את החלל למותאם אליכם אישית?
לאחר איפיון הצורך הראשוני המעניק מתווה כללי ומעין סקיצה לרצונות שלכם, ניתן להעלות הילוך. בשלב השני, על האדריכל להפגין את היכולות שלו בתור איש מקצוע שיודע להתאים פתרונות באופן אישי. בכוחו של האדריכל לתרגם את הרצונות שלכם לחלוקה נכונה של הבית וזוהי עבודתו. שלב זה מוקדש למעשה ל"צביעת" הסקיצה, כאשר כאן ישנם כבר פתרונות בדמות תכנון אדריכלי המבוסס על סימטריה, פרופורציה וסוגי חומרים. אם צריך להגדיר את השלב הזה, הרי שהוא מדגיש את השלב הראשון והופך אותו מפגישת היכרות לחומרים שניתן כבר לעבוד איתם.


3.מתקדמים הלאה: אילו אפשרויות בניה קיימות?
השלב הראשוני כולל את החוקים, הדרישות והמגבלות של רשות הרישוי. הסקיצה הראשונה שמשורטטת על פי הקווים המנחים שלכם, מותאמת במאת האחוזים לזכויות הבניה על הקרקע ועל פי דרישות החוק. ישנם חוקי תכנון ובניה, כאשר כל מבנה צריך לקבל אישור מהרשות בה אתם מתגוררים. תכנון אדריכלי תמיד יעשה על פי המגבלות הקיימות, זאת על מנת לשקף בפניכם כבר בשרטוט הראשוני תכנית רלוונטית שתוכל להיות מתורגמת בהמשך לבית החלומות שלכם. מתכנן יצירתי ידע לעמוד בכל האתגרים הנדרשים, כך שגם במקרים בהם עתידים לצוץ מכשולים, ינתן מענה אחר שיתאים לכם עיצובית ופונקציונאלית גם יחד.

4.מה קורה לאחר היתר הבניה?
בשלב זה מופקדות תכניות בניה שעוברות בסופו של דבר אל המהנדסים לצורך הכנת תוכניות קונסטרוקציה, אינסטלציה ומיזוג אוויר. במקביל, מתחילות ההכנות גם על התכנית העיצובית-אסתטית, כאשר ניתן דגש גם לבחירת חומרי הגמר השונים. העבודה מתבצעת בשיתוף פעולה מלא אל מול הלקוח, כאשר הוא שותף מלא לבחירת החומרים והקו העיצובי השולט.