לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

מהי מערכת רישוי זמין?

כך מתחילים היום תכנון ורישוי נבנים בישראל
חידושי הטכנולוגיה שאנו פוגשים כמעט בכל מקום הגיעו עתה גם למחלקת רישוי הבנייה במנהל התכנון.

אם עד לא מזמן בעלי נכסים או קרקעות היו צריכים להגיש בקשות להיתרי בנייה רק באמצעות ביקור ברשות המקומית הרי שהיום ניתן להשתמש באתר הכולל מידע רב בנוגע לדרישות השונות להגשת היתרי הבניה וכן אפשרות להגישה באופן מקוון. הכירו את מערכת "רישוי זמין".

איך התחיל "רישוי זמין"?
בשנת 2006 החליטה הממשלה, בעקבות המלצות ועדה שבחנה את העמידה בקוד הבנייה בישראל, להקים אתר מקוון בו ינוהלו ביעילות הבקשות להיתרי בנייה.

מערכת "רישוי זמין" שהוקמה כחלק מפרויקט ממשלתי רחב היקף המנגיש את משרדי הממשלה השונים לציבור ("ממשל זמין") הפכה לכלי המקל על כל תושב לקבל את המידע הפרטני הרלוונטי להיתרי הבנייה למבנה בית פרטי, ציבורי, לשינויים במבנה קיים או לתחילתו של פרויקט בניית בתי יוקרה או כל פרוייקט חדש אחר..

נסקור את האתר בקצרה ונגלה כיצד הוא משנה את הדרך בה הוגשו הבקשות עד כה.

מטרת האתר המקוון
מטרתו של האתר ללוות את כל שלבי רישוי הבנייה אך גם לסייע לפתור "פקקים" בירוקרטיים ולייעל את תהליך שלבי הביצוע של אישורי הפרויקטים השונים תוך יצירה של ממשק אחיד בכל רשות עירונית בארץ (תוך התחשבות מסוימת בחוקי עזר עירוניים).

המערכת, מאז הקמתה סייעה לקצר את הזמנים לקבלת האישורים תוך מעבר אוטומטי של המידע בין מחלקות שונות ושמירה של המסמכים והטפסים שהוגשו על מנת שניתן יהיה גם לחזור אליהם בעתיד ולבחון האם אכן התקבל אישור לשינוי או חריגה בייעודו או מבנהו של פרויקט נדל"ני זה או אחר.

איך ערכו עד התחלת העבודה באתר הגשת בקשה להיתר?
עד שהאתר הוקם היה צריך לחכות עד שמסמכים יעברו בין הקבלנים ובעלי הבתים דרך רשם המקרקעין ורשם ההנדסאים, הקבלנים, רשות מקרקעי ישראל וכמובן ועדות התכנון והבנייה.

היום, כאשר לכל אחד מהגופים גישה מאובטחת למערכת לתכנים הרלוונטיים קל יותר לזרז פעולות שעד כה היו אורכות שבועות ואף חודשים.

היום, כל שעליכם לעשות הוא לבחור את תחום הקשה הרלוונטי ולהעביר מידע לרשויות השונות באמצעות עורכי בקשות מנוסים המעלים למערכת את המסמכים הדרושים לכל סוג של בקשה.

אנשי מקצוע (כמו מהנדסים, אדריכלים, מהנדסים או קבלנים) יכולים אף הם ליצור חשבון משתמש במערכת ולהגיש את הבקשות הרלוונטיות להם.

בקרי בנייה יכולים לשלוח שאילתה לרישום בפנקס או, במידה ומבוצעת עבודה הפטורה מהיתר – ניתן לדווח עליה בצורה מסודרת לרשות המקומית (על פי החוק חלק מהעבודות שאינן דורשות היתר עדיין ידרשו דיווח זה).

כמה זה עולה?
השימוש באתר אינו כרוך בתשלום, אך הבקשה להיתרי הבנייה השונים כרוכה באגרה קבועה (אותה משלמים גם כאשר מגישים את הבקשה להיתר באופן ידני.

באתר ניתן למצוא גם  מחשבון מסודר הכולל את סכומי האגרות על מנת שניתן יהיה להעריך את עלות ההיתרים לפני ביצוע הפרויקט.

יש לציין כי המחיר שונה אם מגישים את הבקשה בהליך מלא או בדרך מקוצרת. לאחר שהכנתם את הבקשה תוכלו לשלם את האגרה און ליין ולהעלות את הטפסים והמסמכים בדרך מקוונת.

לסיכום, אתר רישוי זמין הוא מקור מידע עצום לתחום היתרי הבנייה בארץ, כמו גם כלי המשמש בידי בעלי המקצוע והנכסים להגיש מגוון רחב של בקשות להיתרים בקליק.