לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

תכנון בית פרטי לפי עקרונות בנייה ירוקה

תכנון אדריכלי לבניית בית פרטי על פי הגישה הירוקה נועד לספק לדיירים סביבת חיים נוחה, איכותית ובריאה יותר, למזער את הפגיעה במשאבי הטבע ההולך ומתכלים במהירות, לחסוך באנרגיה ולהבטיח איכות חיים גבוהה. הגישה הירוקה באדריכלות מתחילה כבר בשלב תכנון המבנה, דרך בחירת חומרי בנייה הנחשבים לירוקים בהתאמה לתקנים המחייבים, וכלה ביישום טכנולוגיות ושיטות בנייה מתקדמות המבטיחות נצילות אנרגטית גבוהה, חיסכון בעלויות והתאמת המבנה לצרכי הדיירים.

עקרונות האדריכלות הירוקה
אדריכל מקצועי ומנוסה המתמחה בגישה הירוקה מבקר באתר הבנייה, טרם התחלת העבודות, כדי לתכנן את הבית הפרטי באופן נכון ומושכל לתנאי השטח ולצרכי המשפחה. חשוב לתכנן את המבנה הפרטי בהתאם למגבלות בשטח ועל פי תנאי האקלים, כיווני השמש, האוויר והרוחות ובתאמה מושלמת לסביבת המגורים באזור.
העקרונות המרכזיים המנחים את האדריכל הינם:
• תכנון חכם ויעיל של השטח לצורך תכנון אדריכלי של הבית
• תכנון מבנה נכון המאפשר שימוש מושכל ומתקדם במשאבי הטבע לחימום וקירור הבית
• שימוש מושכל בחומרי בנייה המותאמים לאזור המגורים ולאקלים
• מניעת פגיעה במשאבי ובמאפייני הטבע באתר הבנייה
• שימוש מושכל בחומרי בנייה ירוקה הניתנים למחזור
• תכנון מתקדם של הבית עם אפשרות להרחבתו בעתיד ולהטמעת מערכות חיצוניות מתקדמות ללא פגיעה במבנה

תכנון סביבתי נכון
כאמור, תכנון סביבתי על פי הגישה הירוקה מבטיח מיקום נכון של הבית בשטח, בהתאמה לכיווני האוויר וזוויות השמש. כך ניתן לחסוך עלויות רבות בחימום וקירור המבנה ולנצל את האור הטבעי כדי לחסוך בעלויות החשמל. כמו כן, שימוש מושכל בחומרים ירוקים ובחירת שיטות בנייה מתקדמות וירוקות מבטיחים לדיירים מבנה בעל איכויות רבות, לרבות אקוסטיקה מעולה ובידוד תרמי יעיל.
חשוב לציין כי מעבר ליתרונות הרבים של עקרונות הבנייה הירוקה זוכים הדיירים למבנה עמיד ובעל תוחלת חיים ארוכה יותר. הגישה הירוקה באדריכלות מאפשרת לדיירים להגשים את חלומם וליהנות ממבנה מעוצב וטבעי יותר, תוך אפשרות לשלב מערכות מתקדמות ופתרונות חדשניים לחיסכון בחשמל, ניצול מיטבי של אור השמש, טיהור מים וניצול המים האפורים לצרכי השקיית הגינה ושימוש חוזר ועוד.
בנוסף, כדאי לדעת כי האדריכל מתכנן את הבית הפרטי בהתאם לפרמטרים ומרכיבים שאינם ניתנים לשינוי כמו מסלול תנועת השמש וכיווני הרוחות, וכן המיקום הגיאוגרפי של אתר הבנייה והשטח עליו עומדים לבנות את הבית. תפקידו של האדריכל להתחשב בפרמטרים הקבועים ולהתאים את המבנה לסגנון ולאורח חיי המשפחה, תוך מגבלות התקציב, זכויות הבנייה והטעם האישי של הדיירים.

שיטות חדשניות לבניית הבית
בשנים האחרונות גוברת המודעות בקרב הציבור לחשיבות השמירה על הסביבה, לכן יותר ויותר אדריכלים פועלים ומיישמים את עקרונות הבנייה הירוקה. בעת תכנון הבית הפרטי מייעצים ללקוח ומציעים לו חומרי בנייה חדישים ואיכותיים יותר, וממליצים על שיטות בנייה מודרניות ומתקדמות המבטיחות נצילות אנרגטית גבוהה ואיכות חיים גבוהה יותר.