לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

בנייה כפרית

סביר להניח כי גם אתם שמעתם לא אחת את צמד המילים "בניה כפרית". מעבר לכך שאתם מדמיינים חללים חמימים, ניחוח כפרי ואווירה מנחמת, האם אתם יודעים בדיוק על מה מדובר? בניה כפרית היא למעשה שם כולל לבניה האירופאית, כאשר היא מגלמת בתוכה מניפה רחבה של סגנונות: בניה טוסקנית, סגנון הפרובנס וכדומה. הקווים המאפיינים את הבניה הזו מבוססים על חומרים טבעיים – החל מהאבן, דרך העץ ועד הברזל. גם הנגרות בעלת ניחוח כפרי, כאשר ניתן דגש על גוונים חמימים. הכירו את סגנונות העיצוב:

הסגנון הטוסקני, הכירו:
אם כן, אחד הסגנונות הנכללים תחת בניה כפרית הוא הסגנון הטוסקני. אם ביקרתם בטוסקנה, לבטח גם אתם זוכרים את הבתים המשתלבים עם הצמחיה המוריקה, ואת הניחוח הכמעט ציורי. בטוסקנה הטעם הכפרי הינו הטעם השולט, כאשר הדגש המון פעמים הוא על שידוך שבין הפנים והחוץ. לרוב, התכנון על פי סגנון זה מתבצע במחשבה על התכתבות שבין הסביבה החיצונית ובין הפנים – כך שנוצרת לה אסתטיקה מרהיבה בטעם כפרי. בעוד בחלל הפנימי ישנו שימוש בחומרים טבעיים, כך גם מחוצה לו עם עציצים, מרחבים מוריקים, עשבי תיבול ופרחים. הצבעים השלטים בסגנון עיצוב כפרי מבוססים על גוונים חמימים יותר כמו חמרה, צבעי אדמה וגם גוונים ירוקים.

הדרך להבליט את האווירה הכפרית היא גם באמצעות רהיטים שונים המשתלבים בחלל של בניה כפרית. הבחירה גם כאן תתמקד על חומרים טבעיים יותר, כך שהעץ נמצא כחומר הדומיננטי ביותר. רהיטי העץ נותנים טון אינטימי, משפחתי, כפרי וחמים, ובעת שהרצון הוא לדבוק בבנייה כפרית, הרי שהם אלו המתאימים ביותר.

בניה כפרית
הקווים המאפיינים את עיצוב הפרובנס
סגנון בניה כפרית נוסף ומוכר הוא סגנון הפרובנס. כאן הצבעים השלטים הינם לרוב גווני השמנת, כאשר גם כאן נוכח שימוש רחב מאד בחומרים טבעיים לרבות העץ והאבן. חומרים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי גם באריחים שעל הרצפה, אך גם חיפויים על הקירות שנותנים מעטפת עיצובית חמימה וכפרית. המראה הכפרי שרבים כמהים לו בא לידי ביטוי בכל חלל בבית, כאשר ניתן לשלב אלמנטים עיצוביים במטבח, בסלון, במבואת הכניסה וגם בחדרי השינה.

ריצוף הפרקט עם עיצוב בסנון פרובנס, הינו מאד פופולארי, כאשר ניתן לבחור בסוגי עץ שונים במהלך הריצוף על מנת ליצור תחימה בין החדרים. בכל הקשור לפרקט, כדאי להיצמד אל הפרקט הטבעי ולזנוח את פרקט הלמינציה, זאת על מנת לקדש את החומר הטבעי-גולמי, גם בפונקציונאליות שלו וגם בגוונים הטבעיים יותר. כל צבע שלא נבחר נותן את הטעם הכפרי, כאשר הבחירה במקרה זה צריכה להתבסס על פי העדפות האישיות. אלמנטים נוספים התורמים לאווירה הכפרית כוללים את גג הרעפים המוכר, את הבריקים המשתלבים גם בפנים החלל וגם מחוצה לו, וכמובן שהצמחיה המוריקה והפראית היוצרת תחושה של חיות, דינאמיות וטבע.