לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

תקציב לשיפוץ או לבניית בית

הגורם המכריע בעצירת פרויקטים הינו תקציב שלא חושב נכון. בדרך כלל כאשר אנשים נכנסים לפרויקט של בניית בית חדש או שיפוץ הם לא לוקחים בחשבון את עלויות הפרטים הקטנים, ולכן תוספת התקציב שהם משאירים להוצאות בלתי צפויות לא מכסה את אי החישוב הנכון של עלות כלל הפרויקט.

גורם התקציב משפיע על עצירת הפרויקט בדרכים שונות תלוי בסוגי הבנייה (בנייה חדשה, שיפוץ בית קיים):

בניית בית חדש:

בעיה תקציבית בתהליך בניית בית חדש, עלולה לצוץ במספר מקומות:

שלב תשלום אגרות והשבחה, לפני קבלת היתר הבנייה יש לשלם לוועדה תשלום של אגרות והשבחה, תשלום זה מורכב מחישוב מסוים של שטחי הבית. לעיתים הלקוח אינו מחשב נכון את סכום הכסף אותו הוא אמור להוציא על התשלומים הללו בעקבות חוסר תשומת לב לפרטים כגון תשלומי הקלות למיניהם, כך שסכום כסף נוסף מתווסף לתשלום האגרות ויוצא לשלם יותר כסף ממה שתוכנן להוציא בשלב זה. וכך עוד לפני שהבנייה החלה, הפרויקט נמצא בבעיה תקציבית..
שלב חישוב תקציב הבנייה עצמה עלול ליצור בעיה תקציבית נוספת, הרבה אנשים מחשבים את תקציב הבנייה של הבית ע"י חישוב מ"ר של הבית (לרוב אף לפי השטח בהיתר) וזו טעות מכיוון שבנוסף לשטח הבית עצמו ישנם עוד אלמנטים שצריכים להתחשב בהם בבניית התקציב כגון: מרפסות, פרגולות, משטחים מרוצפים, מעקות, גדרות בנויות ועוד אלמנטים הקשורים לפיתוח השטח. בעייתיות נוספת בהקצבת הבנייה היא העובדה שלרוב התקציב שאנשים שמים לעצמם והבית הסופי אותו הם רוצים מבחינת רמת גימור הבנייה שונים בתכלית, חומרי הגמר משפיעים רבות על נושא התקציב וצריך להתייחס עליהם כבר מההתחלה.
שיפוץ בית קיים:

בעיה תקציבית של שיפוץ בית עולה בשלב החישוב הראשוני של התקציב, וע"י החשיבה השגויה על פיה שיפוץ בית קיים יעלה פחות באופן משמעותי מבניית בית חדש.

למען האמת עלות שיפוץ בית קיים בצורה יסודית עלול להיות זהה  לבניית בית חדש מאפס.

אנשים לא יודעים לתקצב ולקחת בחשבון את עניין שיפוץ שלד הבית הקיים, בהתאם לתכנון המוצע ייתכנו פתרונות קונסטרוקטיביים אשר עלותם יכולה להיות גבוהה ובנוסף רוב השיפוצים גוררים שיפוץ של מערכות הבית כגון חשמל, מים, וביוב מכיוון שרובן ישנות וזקוקות לחידוש.

לעיתים הלקוחות מודעים לכל בעיות אלה ולכן בוחרים לצמצם את היקף השיפוץ, אבל בוחרים להתעקש על חומרי גמר ברמה גבוהה שלא נכנסים לתקציב שלהם.

 

לסיכום, כדי לצמצם הוצאות תקציביות לא צפויות במהלך תהליך הבנייה התייעצו עם אנשי מקצוע, פנו לוועדה לתכנון ובנייה בה אתם מגישים וקיבעו פגישה עם שמאי, אל תהססו לשאול שאלות או לקבוע פגישה לייעוץ עם אדריכל או מהנדס ובדקו היטב את ההיצע שתוכלו לקבל בתקציב שיש לכם לפני תחילת התכנון או רכישת הנכס לשיפוץ.