לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

תכנון בית פרטי לפי כיווני אוויר

בעת תכנון בית פרטי לא תמיד ניתן להתייחס לכיווני האוויר, ברוב המקרים תכנון הבית הוא נגזרת של המגרש הקיים ותכנית הבינוי, אבל ניתן לעשות את המקסימום בשביל לקבל כיווני אוויר נכונים.

לכל כיוון יש את היתרונות והחסרונות שלו
כדי להבין את כיווני האוויר הנכונים, נסתכל על מסלול השמש, השמש זורחת במזרח ושוקעת במערב, כאשר יש הבדלים בגבהים ובזוויות השמש בין עונות השנה. כיווני האוויר החשופים לשמש יקבלו קרינה ישרה, ויכניסו חום לבית.

כאשר מדובר על תכנון בית פרטי, חשוב לדעת ולהתאים את העקרונות של כיווני האוויר עבור תכנון הבית וכמובן ולדיירים.


תכנון בית פרטי לפי כיווני אוויר

 תכנון בית פרטי לפי ארבעת הכיוונים:

צפון-  כיוון האוויר הצפוני, הינו מוצל וקריר יותר, אין בו שמש ישירה כלל, וזה יכול להיות יתרון גדול בארץ.

מזרח- כיוון האוויר המזרחי הינו בעל קרינה ישרה בשעות הבוקר וממנו תוכלו לראות את הזריחה ו"להרגיש" את הבוקר עולה, ולאחר שעות אלה יהיה מוצל ונעים.

דרום- כיוון האוויר הדרומי הינו בעל קרינה ישירה ברוב שעות היום ובכל העונות, עניין זה מקל על החימום בחורף אבל בקיץ חללים אלה חמים מאוד.

מערב- כיוון האוויר המערבי הינו בעל קרינה ישירה בשעות השקיעה, ולכן בחללים לכיוון זה יהיה חם יותר בערב, בנוסף בערב מגיעה בריזה מכיוון הים היכולה לתרום לקירור הבית.

 

בהתייחסות לפונקציות בתכנון – ישנן המלצות לגבי פונקציות המתאימות לכיווני אוויר שונים:
דלת כניסה- מומלצת לתכנון לכיווני צפון או מזרח, משום שבכיוון דרום ישנה שמש ישירה בכל שעות היום המזיקה לדלת בעיקר אם היא עשויה מעץ, וכיוון מערב הוא כיוון הגשם, ואם האיטום לא עשוי בצורה טובה עלול להיכנס מים לבית.

בריכות שחייה- מומלצות לתכנון בכיוון דרום, מכיוון שבכיוון זה השמש הישירה תחמם את המים, וכך המים יהיו נעימים לשחייה לתקופה ארוכה יותר במהלך השנה.

פרגולה/משטח מרוצף לישיבה- מומלצות לתכנון בכיוון צפון- כיוון זה ללא שמש ישירה יהיה נעים לאורך כל שעות היום ומהלך רוב ימות השנה..

חדרי שינה- מומלץ לתכנון לכיוון מערב משום שכיוון זה בעל שמש נמוכה יחסית ובבוקר לא תיכנס שמש ישירה הביתה, ובלילה נכנסת בריזה המקררת את החללים.

מטבח- מומלץ לתכנון לכיוון מזרח, בשעות הבוקר השמש מאירה את חלל זה באור מזמין, ובשעות אחר הצהריים אין שמש ישירה לתוך חללים אלו.

 

לסיכום

כאשר מדובר על תכנון בית פרטי, נשתדל לתכנן את החללים והפונקציות בצורה האידיאלית ביותר בהתחשבות בכיווני האוויר, במגרש הנתון ובשיקולים המשתנים בהתאם לאורח חיי הדיירים.