לב אדריכלות - תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ופיקוח
טלפון: 052-2437100

תכנון אדריכלי מכל הלב – פרויקט בית פרטי בסגנון ים תיכוני

פגשנו את המתכננת לירן בן איבגי מ"לב אדריכלות" לשיחה מרתקת על תכנון אדריכלי מיוחד של בית פרטי בסגנון ים תיכוני, על הים בהרצליה.

ספרי לנו קצת על הפרויקט
הבית נבנה עבור זוג בגיל השלישי, עם ילדים מבוגרים שלא חיים בבית. הבית ממש תוכנן בצורה שתתאים לאורח החיים שלהם, עם העיסוקים שלהם, המגבלות שלהם והרצונות שלהם. למשל תכננו מעלית, שני חדרי אירוח לילדים שיבואו לבקר, וכל האבזור שזוג מבוגר צריך.

במה מתבטא התכנון האדריכלי הייחודי של הפרויקט?
הבית קרוב לים, והיה חשוב מאד ללקוחות שמכל קומה וקומה יראו את הים. תכננו בית ים תיכוני בתכנון אדריכלי כפרי מודרני, שישתלב בגוונים של הים. כל הפונקציות העיקריות בבית פונות לים – המטבח, חדר ההורים, חדר העבודה, כולל פינות ישיבה ומרפסת מהמטבח הצופה לים.

מה זה בעצם עיצוב ים תיכוני?
עיצוב שמתמקד בחיים ליד הים, ומזכיר את הכפרים באירופה ליד הים, ביוון ובדרום ספרד, המטרה הייתה לתת נופח ים תיכוני, למשל שימוש בצבעים כחול ולבן.

איך זה שונה מעיצוב כפרי?
השוני הוא בפרטים ובחומרים. בית ים תיכוני הוא יותר נקי ופחות עמוס בפרטים ובחומרים. הגוונים נקיים ונותנים תחושה של ים והבית מתוכנן עם פחות אלמנטים כמו בריקים וקרניזים.
החומרים ליד הים צריכים להיות עמידים בפני לחות וחום, ולכן לא מומלץ להשתמש בעץ וברזל, אלא בחומרים עמידים יותר.

מה היה מאתגר בפרויקט?
הבית הוקם על מגרש צר וארוך. הקושי העיקרי היה להכיל את כל הפונקציות הנדרשות, מבלי לחיות בתחושה של צרות. בעזרת תכנון אדריכלי יצירתי, הצלחנו לעמוד באתגר.

תוכלי לפרט קצת על תהליך העבודה איתך?
בוודאי. ברגע שלקוח פונה אלי ומתחילים לעבוד ביחד, אנחנו עושים יחד תהליך ראשוני של פרוגרמה – החלומות שלהם, הרצונות שלהם, החזון שלהם וכל הדרישות שלהם לגבי הבית. לאחר מכן אני מציגה להם סקיצות תכנוניות, ובוחרים יחד את הכיוון הנכון ללקוח. בשלב הסופי של התכנון אני מציגה הדמיות חיצוניות של הבית, של המגרש וכו'. כאשר הלקוח מאשר את התכנון אנחנו מתחילים את תהליך הגשת התכניות לרשויות וקבלת האישורים. אחרי שהתכניות עוברות בדיקה ומאושרות עקרונית בוועדה, אנחנו מתחילים לעבוד יחד עם הלקוח על תכניות עבודה. כשתכניות העבודה מוכנות אפשר להתחיל מול הלקוח את התהליך של עיצוב הפנים, בחירת חומרים וכדומה. אחרי זה אני מציעה את כל המפרטים, פריסות ריצופים, נגרויות וכל מה שקשור לעיצוב הפנים ולתכנון הפנימי של הבית.

בעצם במקביל לתהליך קבלת האישורים כבר מתקבלות כל ההחלטות העיצוביות מול הלקוח?

בהחלט, אני משתדלת שעד סוף תהליך קבלת ההיתר, כל סט תכניות העבודה ועיצוב הפנים, כולל בחירת החומרים, יושלמו. ככה שברגע שמקבלים את היתר הבנייה אפשר מיד להתחיל בתהליך הבנייה. ברגע שבוחרים את כל הדברים בשלבי האישורים, יש את האפשרות לבנות בצורה חלקה ומהירה, ללא בעיות וקונפליקטים שיכולים לעכב את הבנייה ולהביא להוצאות מיותרות.

האם התהליך בפרויקט היה שונה מפרויקטים אחרים?
מבחינת התהליך אין הבדל, התהליך המקצועי דומה בכל הפרויקטים. ההבדל הוא בתכנון האדריכלי. כל פרויקט הוא ייחודי לגמרי מבחינת העיצוב והתכנון האדריכלי, הכל מותאם לרצונות ולחלומות של הלקוח, ואנחנו משתמשים בכל הידע המקצועי והיצירתיות כדי שהלקוח ייבנה את בית חלומותיו.

תודה רבה לירן, היה מרתק!